Kiedy stosuje się ubezpieczenie niskiego wkładu?

Kiedy stosuje się ubezpieczenie niskiego wkładu?

Gdy chcemy zaciągnąć kredyt na zakupienie wymarzonego mieszkania albo budowę domu jednorodzinnego, musimy przygotować odpowiedni wkład własny. Gdy nie posiadamy jednak całej wymaganej przez bank sumy, możemy posiłkować się ubezpieczeniem niskiego wkładu.

 

Kiedyś, gdy chcieliśmy zaciągnąć kredyt na zakupienie albo budowę nieruchomości, nie trzeba było posiadać wkładu własnego. Banki ochoczo kredytowały 100 procent wartości nieruchomości, a nawet oferowały kredyty jeszcze wyższe, które można było przeznaczyć na wykończenie nieruchomości.

 

Gdy doszło jednak do krachu finansowego oraz do wzrostu wartości franka szwajcarskiego (CHF), w który udzielano wówczas kredytów hipotecznych, wielu kredytobiorców zaczęło mieć trudności ze spłatą swoich rat. Wówczas Komisja Nadzoru Finansowego stworzyła rekomendację, w której zobowiązała banki do udzielania kredytów tylko z wkładem własnym.

 

Wkład własny – wymagany przy kredycie hipotecznym

Kredyty hipoteczne opiewają na spore sumy. Średnio, za mieszkanie w Polsce trzeba zapłacić od 200 tysięcy złotych do nawet 400 tysięcy złotych zależnie od jego metrażu, lokalizacji oraz szeregu innych czynników.

 

Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego stopniowo zwiększała potrzebny wkład własny do zaciągnięcia kredytu – początkowo było to 5 procent wartości nieruchomości, następnie 10 procent, 15 procent, a obecnie jest to 20 procent wartości kredytowanej nieruchomości.

 

W związku z tym nietrudno policzyć, że wkład własny w wysokości 20 procent będzie wymagał od kredytobiorców zebrania sumy aż kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla wielu osób to spora suma, która oznaczałaby lata odkładania. Właśnie dlatego banki zaczęły stosować ubezpieczenie niskiego wkładu http://mazuriwspolnicy.pl/unww-mbank/, które pozwala na zaciągnięcie kredytu bez pełnej, wymaganej sumy wkładu własnego.

 

Na czym polega ubezpieczenie niskiego wkładu?

Na ubezpieczenie niskiego wkładu mogą zdecydować się ci kredytobiorcy, którzy chcą zdecydować się na zakupienie mieszkania czy budowę domu, ale nie posiadają pełnego wkładu własnego. Najczęściej bank wymaga wtedy od klienta 15 procent wkładu, a także ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, które określane jest także skrótem UNWW.

 

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego pozwala na wzięcie kredytu z niższym wkładem, ale dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu. Wówczas na czas zebrania brakującej kwoty wkładu konieczne jest spłacanie polisy ubezpieczeniowej. Gdy kredytobiorca nie spłacałby zobowiązania, wówczas to ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia części ubezpieczonej kwoty.

 

Za ubezpieczenie niskiego wkładu trzeba zapłacić od około 1 procenta do nawet 3,5 procenta kwoty przekraczającej 80 procent wartości nieruchomości, czyli od wartości ubezpieczanego wkładu własnego rocznie. Nie jest to suma niska, ale dla wielu kredytobiorców taka polisa jest jedyną szansą na to, aby zaciągnąć kredyt bez posiadania wymaganego wkładu własnego.