zarządzanie nieruchomościami

2019-01-08

Zarządzanie nieruchomościami - obowiązki zarządcy

Gdy pierwsi lokatorzy wprowadzą się do niedawno wybudowanego bloku, od razu zwołuje się spotkanie wspólnoty mieszkaniowej, by podjąć ważne decyzje. Należy m.in. wybrać odpowiedniego zarządcę nieruchomości, który będzie reprezentował interesy mieszkańców na zewnątrz oraz zadba o to, by usprawnić ich życie na terenie nieruchomości. Okazuje się jednak, że zarządzanie nieruchomościami http://edyl.pl/ dla wielu posiadaczy mieszkań to zupełnie czarna magia i abstrakcyjne pojęcie, więc nie mają pojęcia, jakich cech szukać u potencjalnego zarządcy. Tym czasem dobry, profesjonalny zarządca, to dobre i profesjonalne zarządzanie nieruchomościami.


Brak wiedzy na temat tego, kim tak naprawdę jest zarządca i na czym polega całe zarządzanie nieruchomościami nie dziwi tak bardzo, jeśli mówimy o osobach, które po raz pierwszy posiadają własne mieszkanie. Nierozsądnie jest jednak rezygnować z zatrudnienia właściwej osoby lub kompetentnej firmy, która zajmie się naszymi sprawami zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszej nieruchomości. Czym właściwie zajmuje się zarządca nieruchomości? Czego możemy oczekiwać od zatrudnionej zewnętrznej firmy? Po czym poznać profesjonalnego zarządcę?


Czym zajmuje się zarządca nieruchomości?


Okazuje się, że polskie prawo w ogóle nie przewiduje takiego terminu, jak “zarządca nieruchomości”. Cała odpowiedzialność za wszystko spoczywa na barkach administracji, która jednak pełni nieco inne obowiązki. Dlatego warto powtarzać, na czym polega zarządzanie nieruchomościami, bo dobry zarządca oznacza święty spokój i brak obaw mieszkańców. Według jedynej notki prawnej na temat zarządcy nieruchomościami z roku 2006 roku jest określenie jego obowiązków jako: sprzątanie w obrębie nieruchomości oraz części wspólnych, pobieranie opłat czynszowych i bieżące usuwanie wszystkich szkód na terenie i w obrębie zarządzanej nieruchomości.


Zarządcę nieruchomości wybiera wspólnota mieszkaniowa, najczęściej w czasie pierwszego lub jednego z pierwszych spotkań. Jego podstawowymi obowiązkami rzeczywiście jest utrzymanie powierzonej mu nieruchomości w czystości oraz dbałość o względne bezpieczeństwo na jej terenie. Ponadto, zarządzanie nieruchomościami obejmuje kontrolowanie stanu technicznego całego budynku, w tym również przewodów: wentylacyjnych, spalinowych czy dymowych oraz sprawności instalacji gazowej. Zarządca nieruchomości ma również obowiązek dbać o tzw. części wspólne, czyli te, z których korzystają na tych samych prawach wszyscy mieszkańcy wspólnoty. Zarządzanie nieruchomościami to więc bardzo długa lista obowiązków, przez co warto rozważyć zatrudnienie zewnętrznej firmy, która zajmie się tym bardzo kompleksowo.


Zarządzanie nieruchomościami to nie tylko prace fizyczne. Najważniejsze bowiem, co musi robić zarządca budynku, to uzupełnianie całej dokumentacji budynku w sposób szczegółowy i rzetelny. To właśnie osoba zarządzająca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie braki i niedociągnięcia w przygotowanych dokumentach. Ponadto, zarządzanie nieruchomościami obejmuje również reprezentowanie danej wspólnoty na spotkaniach w urzędach czy sądach. Ma on również możliwość przygotowywania nowych ustaw, które mogłyby przynieść korzyści mieszkańcom. Jego rolą jest także śledzenie bieżących spraw w okolicy, by żadna nowa ustawa czy rozporządzenie nie zakłócały życia mieszkańcom.