Domek dla trzmieli ważny element w Twoim ogrodzie

Category: Uncategorised Published: Thursday, 18 May 2017 Written by Super User

Myśląc o ogrodzie i owadach, często pierwsze myśli są związane ze szkodnikami , które uprzykrzają nam życie.  Myślmy o komarach i muchach, a przecież owady są również pożyteczne i to większość z gatunków, które znajdziemy  latem wśród zieleni. Ciężko pracują, żeby zapylić kwiaty czy walczyć ze szkodnikami. Zapewniają równowagę w przyrodzie i to dzięki nim Twój ogród co roku wygląda tak pięknie. Równie pożyteczne co pszczoły są trzmiele. Odgrywają one ogromną rolę w środowisku, szczególnie w rolnictwie.  Trzmiele przez całe swoje życie poszukują pyłku jako pożywienia, zapylając w między czasie mnóstwo roślin uprawnych i kwiatów.  W Polsce naukowcy zaobserwowali aż 40 gatunków tych owadów.

 

 

Niestety ze względu na nierozważną ingerencję w środowisko jest ich coraz mniej. Z pewnością do zmniejszenia się populacji trzmieli przyczyniły się masowe wypalanie traw, które oznaczają właściwie zagładę dla całego ekosystemu takiej łąki. Do tego rozwój budownictwa, które uniemożliwia osiedlanie się owadom i zakładanie swoich siedlisk w murach. Nawet ogrodnicy nie pomagają naprawić tej sytuacji. Ulegając modzie na nowoczesne, zadbane ogrody, rezygnują z kwiatów które są miododajne i które są źródłem życia dla trzmieli.

 

 

Jak pomóc trzmielom?

 

Mając własny kawałek ogrodu, dobrze jest zostawić pewien naturalny fragment, który będzie nawiązywał do ukwieconej łąki. Trzmiele z pewnością go docenią. Warto wiedzieć, że trzmiele są o wiele wydajniejsze niż pszczoły jeśli chodzi o zapylanie roślin. Mają lepszą budowę i fizjonomię, stąd są w stanie wykonać swoją pracę szybciej i skuteczniej. Nie wykazują również takiej agresji jak pszczoły, stąd trudno o ugryzienia ze strony trzmiela. Jak więc zapewnić im przyjazne środowisko na naszej posesji? Z pewnością przyczyni się do tego domek dla trzmiela, o którym szczegółowo można przeczytać na stronie producenta takich schronień dla ptaków i owadów - www.mkwpracownia.pl/budki-dla-owadow-pozytecznych/typ-trzmiel. Taką własnoręcznie zbudowaną czy kupioną gotową budką w ogóle nie musimy się zajmować, wystarczy że ją postawimy w odległym kącie ogrodu. 

 

Jedynie raz w roku można:

 

 • wyjąć stare gniazdo,
 • posprzątać
 • i przygotować świeżą wyściółkę.

 

 

 

Domek dla trzmiela z drewna lub giny

 

Budka z drewna – jest praktycznie identyczna jak budka dla ptaków. Jest także równie prosta w wykonaniu i utrzymaniu. Jedna ze ścian sześcianu powinna mieć zamontowany zawias aby w łatwy sposób można było czyścić domek. Do tego całość trzeba zaimpregnować, żeby nie przeciekała. Otwór wejściowy do budki nie powinien mieć więcej niż 2 centymetry. Ważne jest też wypełnienie w środku. Tutaj używamy takich materiałów jakbyśmy przygotowywali gniazdo, czyli zasuszone trawy, mech, cienkie gałązki. Tak przygotowany domek:

 

 • umieszczamy w krzakach,
 • przybijamy do drzewa
 • lub dostawiamy do domu.

 

Ostatnie badania wykazały, że im niżej umieścimy budkę, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie ona szybko zasiedlona.

 

 

 

Budka z gliny – jest jeszcze prostsza do wykonania niż domek drewniany.  Jako podstawę możemy użyć glinianej doniczki. Prace zaczynamy od wykopania dołu, który będzie w stanie zakryć całą donicę.  Miejsce, które wybierzemy powinno być suche i w  miarę możliwości odsłonięte od wszelkich czynników atmosferycznych takich jak silny wiatr i deszcz. Tak przygotowany dół, wykładamy mchem i suchą trawą, następnie ustawiamy doniczkę do góry dnem. W dalszej kolejności musimy pomyśleć o dodatkowym okapie, którym może być kawałek drewna czy nawet ławka lub krzesło z którego nie będziemy korzystać.

 

 

 

Aby zwiększyć szanse na ich pojawienie się przyda się dodatkowe nasadzenie kilku gatunków ulubionych roślin. Z pewnością będzie dla trzmieli to sporą zachętą. Na pewno sprawdzi się:

 

 • koniczyna,
 • fasola,
 • bób,
 • słonecznik
 • i nasturcja.

 

                   

 

Szczególny wpływ na trzmiele ma wierzba, ponieważ wczesną wiosną jest to dla nich pierwsze źródło pokarmu. Sąsiedztwo wierzby będzie dla poszukującej pożywienia samicy trzmiela dodatkową motywacją i zabezpieczeniem na przyszłość.

 

Hits: 999

Dzieje się... Sprawdź wydarzenia w swoim mieście!