Budka dla jerzyka – czy warto zainstalować?

Category: Uncategorised Published: Thursday, 12 April 2018 Written by Super User

 

Specjaliści mówią, że jerzyki spędzają w Polsce zaledwie 4 miesiąca w roku, czy warto instalować dla nich budkę na swoim balkonie dostępne na www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow/specjalne-wg-ptop-mtop-salamandra/typ-jerzyk ? Zdecydowanie tak. Budka dla jerzyka to miejsce, gdzie ptaki przystępują do rozrodu ze swoimi stałymi partnerami, jerzyki są ptakami mocno monogamicznymi. To również dotyczy ich budek, wracają co roku w stałe miejsce. Dlatego warto o nich pomyśleć i zainstalować budkę dla jerzyków choćby na własnym balkonie. W każdej budce gnieździ się tylko jedna para jerzyków, samica składa 2-3 jaja, z których po 3 tygodniach wykluwają się młode. Kiedy pojawiają się pisklęta, budka dla jerzyka staje się ich schronieniem przed drapieżnikami, słońcem, wiatrem czy deszczem.

 

 

Rodzice karmią swoje pisklęta na zmianę, dlatego wokół domków jest ciągły ruch. Po około 50 dniach młode opuszczają swoje gniazda i następnym razem już one będą skladać tu jaja i czekać na swoje pisklęta. Warto zauważyć, że budek dla jerzyków z każdym rokiem powinno być więcej niż w roku poprzednim, dlatego, że młode mają tendencje wracać właśnie w to miejsce, gdzie się wychowały. Dlatego, by inne ptaki, które zakładają gniazda wczesną wiosną nie zajęły miejsce jerzyków, trzeba otwór wlotowy zatkać jakąś szmatką i odetkać dopiero w maju, kiedy jerzyki wracają do Polski z Afryki.

 

 

Domki dla jerzyków są specyficzne i różnią się od domków dla innych gatunków ptaków, powinny być bardziej szerokie niż wysokie. Budki trzeba montować conajmniej 5 metrów nad ziemią, bo wylatując z gniazda, ptaki najpierw swobodnie opadają, a potem mogą zacząć normalny lot.

 

Hits: 503

Dzieje się... Sprawdź wydarzenia w swoim mieście!