Polecane książki

Literatura to kolejna forma wyrazu jak ożywia sztukę. Książki to sposób na codzienne obcowanie ze sztuką, to również forma popularyzowania sztuki. Niekiedy literatura traktowana jest jako oddzielna dziedzina od sztuki, innym razem mówi się, że literatura to wizualna forma sztuki. Niezależnie od przyjętej koncepcji, warto obcować z książkami, a oto polecane przez nas tytułu:

 

Imię róży Umberto Eco – Rzecz dzieje się w 1327 r. kiedy do francuskiego opactwa benedyktynów przybywa angielski franciszkanin Wilhelm z Baskerville, aby omówić kwestie dotyczące poddawanego w wątpliwość ubóstwa Jezusa Chrystusa. Tymczasem w opactwie dochodzi do serii tajemniczych morderstw, które wydają się mieć związek z tamtejszą biblioteką. Książka, którą zdecydowanie można zaliczyć do literatury wysokoartystycznej. Doskonały język, zajmująca kreacja świata, a do tego tajemnica, zagadka i mistyczna rzeczywistość. Książka zdecydowanie godna polecenia.

 

Nieznośna lekkość bytu Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu to dzieło wielowymiarowe. Kundera opowiada w nim o ludziach, którzy po praskiej wiośnie w 1968 r. próbują odnaleźć się w codzienności. To opowieść o rozdarciu i dychotomii, która charakterystyczna jest dla życia ludzkiego. O przeciwwadze jaką stanowią dla siebie dusza i ciało, myśli i słowa czy miłość i seks. Choć przeciwstawne, wszak położone na tej samej osi, uzupełniają się nawzajem. Książka Kundery to literackie pytanie o sens egzystencji i odnalezienia się w rzeczywistości zastanej, choć nie koniecznie chcianej.

 

Hits: 1735

Dzieje się... Sprawdź wydarzenia w swoim mieście!