Sztuka w modzie

Sztuka i moda mają ze sobą wiele wspólnego, obie wyznaczają swoiste trendy, obie określają normy estetyczne swoich epok, obie w końcu wyznaczają przedmioty pożądania i wskazują unikać jako brzydkie i odrażające. Nie dziwi, więc, że od lat idą ze sobą w parze. Sztuka w znaczący sposób na przestrzeni wieków ukształtowała modę.

 

Sztuka lansuje modę

Mariaż ten zaczął się wyraźnie w początkach XX wieku, kiedy to do Paryża w 1908 r. zawitał balet Les Ballets Russes prowadzony przez Siergieja Diagilewa. Przedstawienia tego baletu przez wiele lat uchodził za najmodniejsze i najciekawsze wydarzenia kulturalne w całej Europie. Scenografia dla tego baletu przygotowywana była przez Pablo Picasso, a kostiumy dla tancerzy projektował Paul Poiret, który później zwykł mawiać o sobie, że jest królem mody. Kolorowe suknie o prostych liniach zachwyciły elity Paryża, w efekcie na jego ulicach można było spotkać damy ubrane na wzór tancerzy Diagilewa. To właśnie Poiret był tym projektantem, który wprowadził do mody kolory, zdjął z kobiet gorsety i wprowadził modę na orientalne elementy w modzie. Jest to dobitny przykład jak sztuka zmieniła modę. Mówiąc o temacie Les Ballets Russes warto wspomnieć, że z Diagilewem współpracowała również Coco Chanel.

 

 

Sztuka inspiruje modę

Sztuka stanowi również inspirację dla projektantów mody, przykładem może być kolekcja Yves Saint Laurent inspirowana twórczością Mondriana, czy ubrania André Courrèges, w których widać jasno inspirację OpaArtem.

 

 

Moda jest sztuką

Jednym z wielu zadań sztuki jest inspirowanie. Inspirowanie do przemyśleń, do oddawania się emocjom, do tworzenia nowych dzieł. Obecnie pokazy mody znanych projektantów również spełniają tę funkcję, ubrań w wielkich i sławnych pokazów mody często nie można nosić, są one bowiem tylko formą inspiracji do tego jak się ubrać. Są w czystej formie sztuką.  

 

Hits: 1990

Dzieje się... Sprawdź wydarzenia w swoim mieście!